En az 20 saniye elini yıka!

En az 20 saniye elini yıka!

Tüm dünya Koronavirüs sebebiyle alarmdayken, tüm uzmanlar virüsten korunmanın en iyi yolunun elleri 20 saniye boyunca yıkamak olduğunu söylüyor.

Dezenfektan veya kolonya kullanmanın bir dereceye kadar etkili olduğu söylenirken birçok insan da bunu önemsemeden çok fazla kolonya ve dezenfektan kullanıyor, ellerini yıkamayı ise pek önemsemiyor.

Sadece Koronavirüsten korunmanın değil, aklınıza gelebilecek birçok hastalıktan ve virüsten korunmanın yolu el yıkamaktan geçiyor.

Yalnızca korunmanın değil, eğer hasta sizseniz de sevdiklerinizi ve yakınlarınızı korumanın, hastalıkların yayılışını sınırlandırmanın yolu da elleri yıkamaktan geçiyor. 

Emory Üniversitesi’nde Salgın Hastalık ve Küresel Sağlık Alanında profesör olarak görev yapan Matthew Freeman, “Sabunla 20 saniye el yıkamak; kendinizi, ailenizi ve etrafınızdaki insanları korumanın en önemli yollarından biridir” diyor.

Elleri sabunla yıkamak aslında yalnızca temel bir kimya bilgisi gerektiriyor…

El yıkamak temelde hepimizin bildiği gibi mikropları ellerinizden arındırarak bizi diğer tüm kirli ve zararlı etkenlerden koruyor. Biraz daha derine inersek de durumu şöyle açıklayabiliriz: Sabun, yüzey aktif bir madde olarak biliniyor; yani cildinizdeki yağları ve kirleri parçalıyor. Su da, parçalanan bu yağ ve kirleri alıp mikropları da yanında kendisiyle birlikte götürüyor. Ellerimizi en az 20 saniye boyunca ovuşturarak yıkamamızın sebebi ise yağları ayırmak için gereken sürtünmeyi oluşturmak.

Sizi paranoyaya sokmak istemesek de aslında dikkat etmeniz gereken şey, özellikle böyle hayati durumlarda, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için hiçbir şeye ve hiç kimseye dokunmamak. 

El yıkamak kadar basit bir şeye birçoğumuz aslında hepimiz alışkınız. Annelerimizin aşıladığı temizlik olgusu sayesinde sık sık ellerimizi yıkıyoruz ancak buna kendini alıştırmamış birçok insanın da bunu öğrenmesi gerekiyor.